2022総選挙より
初心者なのでなんとも言えないが 使った感じがすごくパワフルだが扱いやすい印象でした丸みを帯びたフォルムが手にフィットして投げやすくといった感じです。 初めて買ったバイメタルで思い出補正もあると思うがすごく気に入っています
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
In the pursuit of a "Ferocious Feeling," The powerful Yoshicuda X is the new signature model of Yoshihiro Abe.
2020 Japan national 5A champion, 2019 5A World Champion, and returning 8x champion of the Hokkaido regionals 5A division... Yoshihiro Abe carries a lot of gold around his neck.
Yoshihiro's signature Barracuda series gets a beautiful upgrade to a bimetal design, while staying an attractive middle size throw on the small side. Fantastic for 1A, 3A, and 5A alike, any string trick style you play will enjoy a power-up with the Yoshicuda X. It's especially exciting to see what the contest scene can do with this one.
The playfeel is really impressive, giving you precise position information along the string like it was a nerve itself. It has a fantastic weight balance and sense of power to it.
*This initial lot has a special spelling mistake, and the printed logo says "YUSHICUDA X."
| ブランド | Duncan |
| シリーズ | 特になし |
| シグネチャー | Yoshihiro Abe |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 特に表記なし |
| ブランド国 | アメリカ |
| 発売年 | 2020 |
| 重さ (g) | 63.5 |
| 直径 (mm) | 53.97 |
| 本体幅 (mm) | 44.05 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 41 |
| ボディ形状 | Hプロファイル |
| ボディ素材 | アルミ合金 (A6061) |
| リム種類・素材 | ステンレス |
| ベアリング・軸の種類 | DIFライセンス取得コンケイブベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 8mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | バインド必須 |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| ベアリング | C3カーブベアリング (サイズC) |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | Duncan |
| Signature | Yoshihiro Abe |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | アメリカ |
| Release Year | 2020 |
| Weight (g) | 63.5 |
| Diameter (mm) | 53.97 |
| Width (mm) | 44.05 |
| Trapeze Width (mm) | 41 |
| Body Shape | Hプロファイル |
| Body Material | アルミ合金 (A6061) |
| Rim | ステンレス |
| Bearing Type | DIFライセンス取得コンケイブベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 8mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | バインド必須 |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Bearing | C3 Curved Bearing (Size C) |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |