アンダーサイズといえばこれ!
アンダーサイズの比較的小さなヨーヨーですが、力強い回転力とスイスイとヨーヨーが動いてくれるのが特徴で、他のヨーヨーを使っていても、ついつい振ってしまうよさがあります。チョップスティック系トリックなど指の間に通す上級トリックもやりやすい!しかし!リムの形状が形状なのでホリゾンタル、ビハインド系のトリックをする時にはなかなかストリングに乗せづらいかもしれません...
Payment Method
Shipping Method
Import Tax / Customs:
All customers outside of Japan are subject to be levied import tax or customs fees. Especially, EU, Israel, and Brazil customers!
You are responsible for paying the import tax and duties levied by YOUR country. This amount is decided by your government, so we cannot tell you how much they will charge in advance.
Please be aware of this potential cost. We cannot accept any returns or cancellations due to issues with Tax and Duties. For more details, please check your government customs web site. It is completely out of our control and we cannot do anything about these kinds of fees.
For more information on payment and shipping, click here
If you have any other questions, please contact us using this contact form.
All yo-yos have passed the manufacturer's quality inspection. Quality standards vary by manufacturer. Basically, products that can be used normally are within product specifications.
Examples of possible initial defects
For more information about competitive yo-yos, please see here.
Also, if you have any problems with yo-yos, please check our Q&A.
| ブランド | YoYoFactory |
| シリーズ | YYF ファンダメタル |
| シグネチャー | - |
| スタイル | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| 対象年齢 | 8歳以上 |
| ブランド国 | アメリカ |
| 発売年 | 2014 |
| 重さ (g) | 66.5 |
| 直径 (mm) | 50.13 |
| 本体幅 (mm) | 39.04 |
| トラピーズ有効幅 (mm) | 25 |
| ボディ形状 | フラットリム |
| ボディ素材 | アルミニウム、もしくはジュラルミン |
| リム種類・素材 | なし |
| ベアリング・軸の種類 | ボールベアリング |
| ベアリングサイズ | |
| レスポンスシステム(サイズ) | |
| アクセル(軸) | M4 x 10mm |
| 分解 | 可能 |
| スペーサー | なし |
| バインド | 通常引き戻し |
| 表面加工 | サラサラ加工 |
| メンテナンス |
| ストリング | バインドストリング 【プロ】 x100 |
| パッド | REWIND Japanパッド |
| メンテナンス | SUS ベアリングアディティブ |
| Brand | YoYoFactory |
| Signature | - |
| Style | ストリングトリック(1A, 3A, 5A) |
| Designed in | アメリカ |
| Release Year | 2014 |
| Weight (g) | 66.5 |
| Diameter (mm) | 50.13 |
| Width (mm) | 39.04 |
| Trapeze Width (mm) | 25 |
| Body Shape | フラットリム |
| Body Material | アルミニウム、もしくはジュラルミン |
| Rim | なし |
| Bearing Type | ボールベアリング |
| Bearing Size | |
| Response System | |
| Axle | M4 x 10mm |
| Takes Apart | 可能 |
| Spacer | なし |
| Bind | 通常引き戻し |
| Surface | サラサラ加工 |
| Maintenance |
| String | Bind String [Pro] x100 |
| Pad | REWIND Japan Pad |
| Maintenance | SUS Bearing Additive |